kontakt
5 rzeczy, które warto sprawdzić przed zakupem mieszkania

Podczas przeglądania ofert mieszkań, nie zawsze mamy dostęp do szczegółowych informacji. Kiedy jednak zdecydujemy się już na obejrzenie konkretnego mieszkania, wart jest się przygotować do spotkania z właścicielem nieruchomości lub agentem. Często podczas takich spotkań jesteśmy podekscytowani oglądaniem być może naszego przyszłego mieszkania. Poniżej znajdziesz listę 5 ważnych elementów, o które warto spytać.

1. Zagospodarowanie okolicy

Jeśli decydujemy się na mieszkanie w nowym budynku dookoła, którego są pola lub lasy, warto sprawdzić plan zagospodarowania najbliższych terenów. Mało kto chciałby kupić mieszkanie, w którego sąsiedztwie powstanie ruchliwa droga, albo duża firma przemysłowa.

2. Bezpieczeństwo mieszkania oraz okolicy

Bezpieczeństwo zarówno mieszkania, jak i okolicy jest ważnym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się podczas wyboru naszego nowego mieszkania. Sprawdzając poziom bezpieczeństwa, powinniśmy zwrócić uwagę na zabezpieczenia mieszkania jak odpowiedniej klasy drzwi czy okna oraz na poziom zabezpieczeń samego budynku i przynależnego do niego terenu. Równie ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jest najbliższa okolica i sąsiadujące ulice czy dzielnice miasta.

3. Czynsz oraz stałe opłaty

Zarówno czynsz, jak i opłaty stałe to niemal nieodzowny element każdej nieruchomości. Bez względu na to, czy szukamy nowego mieszkania, nieruchomości z rynku wtórnego czy domu wolnostojącego to by utrzymać wszystko na odpowiednim poziomie konieczne będą drobne remonty, inwestycje czy modernizacje. Takich kosztów nie unikniemy, jednak możemy ograniczyć je przez wybranie mieszkania bezczynszowego lub w nowym budownictwie, które przez dłuższy okres nie będzie wymagało większych nakładów inwestycyjnych.

4. Dostępność miejsc parkingowych

Miejsca parkingowe, szczególnie w większych miastach są na wagę złota. Kolejne inwestycje powstające jedna obok drugiej sprawiają, że garaże są tam rzadkością. To na co mogą liczyć mieszkańcy to parkingi wewnętrzne lub kilka miejsc parkingowych wokół budynku. Problem pojawia się w momencie, gdy okolica jest objęta strefą płatnego parkowania, wokół znajduje się wiele firm oraz sklepów. Wówczas znalezienie miejsca do zaparkowania może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Tego problemu możemy uniknąć, wybierając inwestycje ulokowane na obrzeżach miast.

5. Bliskość sklepów, przedszkoli i szkół

Wiele nowych inwestycji powstaje na obrzeżach miast, gdzie cała niezbędna do komfortowego funkcjonowania infrastruktura jest w początkowej fazie rozwoju. W przypadku gdy większość czasu spędzamy poza miejscem zamieszkania, nie posiadamy dzieci czy większej rodziny, może nam to nie przeszkadzać. Co innego, gdy mamy rodzinę i musimy codziennie pokonywać dodatkowo kilka czy kilkanaście kilometrów z dziećmi do przedszkola i szkoły, a wyjście do sklepu po mały drobiazg wiąże się z poświęceniem większej ilości czasu.

Zagospodarowanie okolicy, bezpieczeństwo, wysokość opłat czy komfort mieszkania to tylko część tego, na co warto zwrócić uwagę podczas szukania nowego mieszkania. Przy podjęciu ostatecznej decyzji warto sprawdzić każdy aspekt, mogący wpływać na nasze bezpieczeństwo i komfort mieszkania.

Nasze inwestycje