kontakt

Szukając własnego miejsca, w którym nierzadko chcemy spędzić resztę część życia, stajemy przed trudnym wyborem. Ten wybór może wiązać się z wieloma przyszłymi decyzjami, jakie będziemy podejmować w swoim życiu. Sprawdźmy więc jakie są wady i zalety mieszkania i domu.

Porównując mieszkanie w budynku wielorodzinnym i dom wolnostojący we wcześniej upatrzonej lokalizacji, którą może być konkretne miasto lub dzielnica warto sprawdzić, co przemawia za ich wyborem. Nasze porównanie ograniczymy do pięciu głównych czynników, które decydują o wyborze mieszkania lub domu. Są to:
1. lokalizacja
2. Bezpieczeństwo
3. komfort wypoczynku
4. Wygoda
5. Cena

Lokalizacja

Wybór lokalizacji jest bardzo ważny, gdyż dobre skomunikowanie z najważniejszymi dla nas miejscami na mapie miasta może nie tylko zaoszczędzić nam sporo czasu, ale również ułatwić codzienne życie.
W przypadku mieszkań, ich lokalizacja jest najczęściej korzystna pod względem łatwości dotarcia do centrum miasta, pracy, przedszkola, szkoły czy innych ważnych dla nas miejsc. W niedalekiej odległości od osiedli mieszkalnych możemy liczyć na sklepy oraz większe lub mniejsze galerie handlowe.
Jeśli zdecydujemy się na dom, nasz obszar poszukiwań bardzo często ograniczy się do obrzeży miasta lub jego najbliższych okolic. Taka lokalizacja niesie ze sobą najczęściej większą ilość czasu, poświęconą na dotarcie do biura, większych sklepów, szkół czy przedszkoli.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo lokalizacji powinno znaleźć się na liście każdej osoby, która chce kupić nieruchomość. Poziom bezpieczeństwa mieszkań, jak i domów może znacząco różnić się od siebie. W przypadku mieszkań coraz więcej osiedli jest zamkniętych i monitorowanych. Same okna i drzwi również są wyposażone w systemy antywłamaniowe bez względu na to, jakie mieszkanie wybierzemy. W przypadku zakupu domu, o bezpieczeństwo musimy zadbać sami. Mamy tu duże pole do popisu, które jest ograniczone tylko budżetem. Osiedla i budynki mieszkalne mogą mieć portierów czy ochroniarzy monitorujących kompleksy mieszkań, których koszt utrzymania jest rozłożony równomiernie na wszystkich mieszkańców. W przypadku domów jednorodzinnych osoba monitorująca i dbająca o bezpieczeństwo na wybranym terenie należy do rzadkości, o wiele częściej znajdziemy domy i posiadłości wyposażone w monitoring własny lub firm ochroniarskich, które gwarantują przybycie na miejsce w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut.

Komfort wypoczynku

Komfort wypoczynku również zalicza się do istotnych elementów, wpływających na wybór własnego mieszkania czy domu. Wybierając mieszkanie, musimy liczyć się z tym, że najbliższa droga osiedlowa przeistoczy się w jedną z główniejszych dróg, a sąsiedzi zaczną sprawiać nam problemy przez organizowanie zbyt częstych imprez, niekończące się remonty lub niestosowne zachowanie.

Wygoda użytkowania

Decydując się na zakup mieszkania, jesteśmy ograniczeni do konkretnej przestrzeni. Jeśli zechcemy mieć jeden pokój więcej, musimy szukać nowego mieszkania. W przypadku domu często wystarczy zagospodarować poddasze lub dobudować dodatkowe pomieszczenie.
Mieszkając na osiedlu mieszkalnym, nie musimy martwić się o nieprzycięty trawnik, niezagrabione liście czy zaśnieżony chodnik. Decydując się na dom, sami musimy o wszystko zadbać.
Wygoda użytkowania mieszkania czy domu sprowadza się również do ich powierzchni. W przypadku mieszkań mamy do dyspozycji najczęściej od 30 do 100 metrów kwadratowych. Decydując się na dom jednorodzinny, metraż może być trzy lub czterokrotnie większy.

Cena mieszkania lub domu

Przeglądając oferty nieruchomości, jednym z ważniejszych kryteriów, jakie nas ogranicza jest budżet. Zakup mieszkania w większym mieście w bardzo dobrej lokalizacji jest znacznie tańszy niż wybudowanie domu. Wszystko za sprawą ceny działek budowlanych. Te, które znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji względem centrum, zostały już wykupione przez deweloperów z przeznaczeniem pod budowę budynków mieszkalnych. Nieliczne wyjątki charakteryzują się niezbyt dużą powierzchnią lub mało atrakcyjnym sąsiedztwem. Cena działki budowlanej, która pozwoli wybudować średniej wielkości dom parterowy wraz z garażem i ogrodem może wynieść tyle, co zakup nowego mieszkania blisko centrum.

Nasze inwestycje