kontakt

Mieszkania na poddaszu przez wiele lat były uważane za produkt drugiej kategorii. Przerażająca wizja wszechobecnych skosów i słabej izolacji termicznej wręcz odpychała wielu potencjalnych kupujących. Na szczęście z większością tych problemów nie zetkniemy się w nowych mieszkaniach deweloperskich ulokowanych na poddaszach. Co ważniejsze, przy kupnie starszych mieszkań z drugiej ręki, również nie jesteśmy z góry na skreślonej pozycji. Mnogość rozwiązań, jakie są obecnie dostępne do aranżacji poddaszy sprawia, że wybór „mieszkania ze skosami” może okazać się niezwykle ciekawym i funkcjonalnym wyborem.

Jakie są zalety mieszkań na poddaszu

Główną zaletą mieszkań na poddaszu jest tak zwany dodatkowy metraż. Osoby, które chcą zyskać odrobinę dodatkowej przestrzeni, będą zainteresowane mieszkaniem ze skosami. Powierzchnia użytkowa jest liczona od wysokości 220 cm, natomiast powierzchnia między 140 cm i 220 cm jest liczona tylko w połowie. W przypadku powierzchni znajdującej się poniżej 140 cm od sufitu/ściany nie jest wliczana do powierzchni użytkowej. Taka sytuacja sprawia, że z pozoru małe mieszkanie może okazać się bardzo przytulnym i funkcjonalnym rozwiązaniem.

Mieszkania na poddaszu często są wyższe niż pozostałe mieszkania w tym samym budynku. Dzieje się tak za sprawą samej konstrukcji dachu. Na polskim rynku mieszkaniowym można spotkać bardzo interesujące mieszkania na poddaszu, charakteryzujące się bardzo dużą wysokością co sprzyja wdrożeniu wielu kreatywnych i niezwykle funkcjonalnych rozwiązań.

Dużą zaletą mieszkań na poddaszu jest ich większe nasłonecznienie ze względu na możliwość zamontowania dużych dachowych okien. Oczywiście duże okna wiążą się również z większą powierzchnią grzejącą w upalne dni. Dlatego by cieszyć się z dużych okien dachowych, warto zabezpieczyć się w rolety termoizolacyjne.

Jedną z zalet wymienianych przez osoby mieszkające na poddaszach jest brak sąsiadów nad mieszkaniem. W wielu przypadkach, mieszkania na poddaszu posiadają co najwyżej jednego sąsiada. Sprawia to, że możemy czuć się w takim mieszkaniu bardziej komfortowo niż w przypadku osób mieszkających na parterze czy pierwszym piętrze, gdzie sąsiedzi są niemal z każdej strony, a oprócz tego przy słabej izolacji akustycznej możemy słyszeć osoby znajdujące się na klatce schodowej.

Cisza i mniejsze natężenie hałasu to również zaleta mieszkań na poddaszu. Im wyższy budynek z poddaszem, tym mniej dźwięków z ulicy dociera do naszego mieszkania. Dodatkowo okna i ściany znajdujące się pod skosem inaczej przenoszą dźwięki dochodzące z zewnątrz. Sprawia to, że mieszkanie blisko centrum miasta może nie być tak uciążliwe dla osób mieszkających na poddaszu.

Wady mieszkania na poddaszu - mieszkanie ze skosami

Mieszkanie na poddaszu nie jest pozbawione jednak wad. Decydując się na mieszkanie ze skosami, w wielu przypadkach musimy liczyć się z koniecznością zamawiania mebli pod wymiar, koniecznością zadbania o bardzo dobrą termoizolację oraz szczelność dachu.
Decydując się na mieszkanie ze skosami ulokowane na poddaszu, warto rozważyć wszystkie plusy i minusy takiego wyboru, by w przyszłości nie borykać się z urokami takiego wyboru.

Szukasz wyjątkowego mieszkania, sprawdź koniecznie ofertę nowych mieszkań w Wałczu

Nasze inwestycje