kontakt

Wiele osób szukających przyszłego miejsca, w kórych spędzą znaczną część swojego życia ma do wyboru kilka możliwości. Przeglądając oferty zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym mamy do wyboru mieszkania w budynku lub kamienicy oraz domy w zabudowie szeregowej i domy wolnostojące. Uściślając kręg poszukiwań do domów w zabudowie szeregowej i wolno stojącej, warto przyjrzeć się wadom i zaletom każdej z dostępnych opcji.

Zalety domu w zabudowie szeregowej

Domy w zabudowie szeregowej to przede wszystkim niższe koszty zakupu samej działki, która ma szerokość równą szerokości domu. W przypadku budowy szeregowej mamy niższy koszt budowy samego domu, którego wybrane elementy stykają się z domem sąsiadującym, co obniża koszty ocieplenia, a same rozwiązania przy budowie takiego domu ze względu na powtarzalność domów sąsiadujących, mogą być również obniżone. Dom szeregowy to niższe koszty eksploatacyjne.

Wady domu w zabudowie szeregowej

Domy w zabudowie szeregowej są tańsze ze względu na wspólny projekt, który jest powtarzalny w każdym kolejnym szeregowcu. Taki fakt ogranicza możliwość mocnej ingerencji w sam kształt takiego domu. Domy w zabudowie szeregowej to również mniejsza swoboda ze względu na zasady obowiązujące we wspólnocie. Kolejną wadą domów szeregowych jest ogród, który ma szerokość budynku, stąd jest on najczęściej wąski i długi.

Zalety domu jednorodzinnego

Niewątpliwą zaletą domów jednorodzinnych jest swoboda i większy komfort życia. Nie musimy słuchać dźwięków wydobywających się ze zza ściany gdzie mieszka sąsiad. Nie posiadamy części wspólnych, o które każdy dba według uznania. Ponadto możemy posiadać o wiele większy ogród, który nie jest ograniczony do szerokości naszego domu, jak ma to miejsce w przypadku zabudowy szeregowej. Dom jednorodzinny pozwala nam na dowolną aranżację i możliwość przebudowy lub rozbudowy według własnego uznania.

Wady domu jednorodzinnego

Koszt budowy domu jednorodzinnego jest o wiele większy niż w przypadku domu szeregowego. Ponadto dom jednorodzinny, zawsze wymaga większej działki pod zabudowę niż ma to miejsce w przypadku domu szeregowego. Decydując się na dom jednorodzinny, musimy zadbać nie tylko o sam dom, ale również o drogę dojazdową, przyłącza energetyczne i media. Jedną z większych wad domów jednorodzinnych jest ich lokalizacja. W przypadku większych miast są one zlokalizowane na ich peryferiach, gdzie sama infrastruktura nie jest jeszcze dobrze rozwinięta. Kolejną wadą domu jednorodzinnego jest całkowita odpowiedzialność za jego stan techniczny. Wszystkie czynności od koszenia trawy, dbania o stan elewacji czy sprawność instalacji spoczywa na właścicielach domu.

Nasze inwestycje