kontakt

Zanim jeszcze zaczniemy przeglądać oferty mieszkań dostępnych na rynku warto jest odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania:
- nowe mieszkanie od dewelopera czy mieszkanie z rynku wtórnego
- jak duże mieszkanie jest nam potrzebne
- jakim budżet możemy przeznaczyć na zakup mieszkania.

Nowe mieszkanie czy z rynku wtórnego?

Wiele osób szukających własnego "M", preferuje nowe mieszkania od dewelopera. Temu zachowaniu sprzyjają z pewnością programy takie jak Mieszkanie dla Młodych. Przed wyborem mieszkania z oferty dewelopera warto poznać jego wcześniejsze realizacje, wpisy do księgi wieczystej oraz plan zagospodarowania przestrzeni otaczającej inwestycję.
Przed wyborem między nowym a używanym mieszkaniem warto sprawdzić również koszty eksploatacyjne i lokalizację.

Koszty eksploatacyjne

Obecnie budownictwo mieszkaniowe to nowoczesne materiały budowlane o dużo wyższej klasie energooszczędności niż w przypadku budynków wybudowanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Co za tym idzie, energia jaka będzie potrzebna do utrzymania komfortowej temperatury zarówno zimą jak i latem w nowym mieszkaniu może być znacząco niższa niż w przypadku mieszkania o takiej samej powierzchni z rynku wtórnego. Miesięczny koszt może nie być tak bardzo widoczny, ale w dłuższym okresie czasu, kilku czy kilkunastu lat jego wartość może być naprawdę spora.

Lokalizacja

Znacząca część inwestycji deweloperów skupia się na dzielnicach odległych od centrum. Decyduje tu głównie dostępność działek pod zabudowę. Tylko w nielicznych przypadkach udaje się stworzyć atrakcyjną inwestycję mieszkaniową w lokalizacji blisko centrum, dlatego też osoby szukające własnego "M" w samym sersu miasta są poniekąd zmuszone do szukania ofert na rynku wtórnym.

Jak dużego mieszkania potrzebujemy

Najważniejszym pytaniem na jakie musimy sobie odpowiedzieć jest to jakiego dokładnie mieszkania szukamy. Ograniczanie się tylko do określonego metrażu to zdecydowanie za mało. Mieszkania o takim samym metrażu mogę mieć różną konfigurację i dostępność pomieszczeń. Od lat dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu i trzy pokojowe, będące atrakcyjną ofertą w momencie sprzedaży.

Wielkość środków jakie możemy przeznaczyć na mieszkanie

Określenie limitu jaki możemy przeznaczyć na mieszkanie jest bardzo istotnym czynnikiem, który determinuje nie tylko zakres metrażowy mieszkania, ale również jego położenie. Tutaj warto jest skontaktować się z doradcą finansowym wybranego banku, w celu obliczenia naszej zdolności kredytowej.

Nasze inwestycje