kontakt
Lokalizacja mieszkania względem stron świata

Lokalizacja i ułożenie budynku, a więc i samego mieszkania mają bardzo duży wpływ na nasz późniejszy komfort mieszkania. Decydując się na mieszkanie w wybranej już lokalizacji, warto sprawdzić rozmieszczenie pomieszczeń względem kierunków stron świata.
Polska znajduje się na północnej półkuli, stąd kierunek południowowschodni, południowy i południowo-zachodni będzie obfitował w większą ilość światła w ciągu dnia niż kierunki północne.
Nie można jednak jednoznacznie określić, który kierunek będzie dla nas najlepszy, ponieważ każdy z nas ma inne preferencje i inny styl życia. Nie mniej jednak warto sprawdzić, z czym wiąże się wybrany kierunek świata i co może być skierowana w jego stronę.

Mieszkanie - okna skierowane na północ

Część północna mieszkania lub domu jest najmniej nasłoneczniona w czasie całego roku. Jeśli mamy możliwość to warto przeznaczyć tę część na łazienkę, garderobę, pralnię czy korytarze. Są to pomieszczenia, w których nie jest pożądane zbyt duże nasłonecznienie.

Mieszkanie - okna skierowane na południe

W przypadku pomieszczeń z oknami skierowanymi na południe, warto stworzyć w nich pomieszczenia przeznaczone na wypoczynek. Pomieszczenia skierowane na południe, południowy wschód czy południowy zachód charakteryzują się dużym nasłonecznieniem w ciągu całego roku, stąd są one idealnym miejscem do wypoczynku, gdzie nawet w pochmurne dni możemy korzystać z akceptowalnej dawki naturalnego naświetlenia.

Mieszkanie z oknami skierowanymi na wschód lub zachód

Pomieszczenia skierowane na wschód, lub zachód są idealne dla aranżacji kuchni. O ile w przypadku pomieszczeń z ekspozycją południową, kuchnia jest niewskazana ze względu na wyższe nasłonecznienie i temperaturę względem innych ekspozycji, to pomieszczenia skierowane na wschód i zachód są idealne dla jej lokalizacji. Takie pomieszczenia charakteryzują się dobrym nasłonecznieniem w ciągu dnia oraz panowaniem umiarkowanej temperatury. Jeśli mamy możliwość wyboru mieszkania z ogrodem, tarasem lub balkonem to warto sprawdzić, czy będą znajdowały się one od strony zachodniej, lub południowo-zachodniej. Dzięki temu zyskamy duże nasłonecznienie i komfortową temperaturę w ciągu lata.

Jeśli szukasz mieszkania z idealną lokalizacją i niesamowitym widokiem zza okien, sprawdź koniecznie nowe mieszkania w Wałczu.

Nasze inwestycje