kontakt

Każde mieszkanie ma swoje wady i zalety. Zarówno przy zakupie nowego mieszkania jak i z rynku wtórnego możemy być mniej lub bardziej zadowoleni.
Niewątpliwą zaletą nowych mieszkań jest fakt, że po prostu są one nowe... a co najważniejsze nowoczesne i dostosowane do obecnego trybu życia.

Kryterium ceny - mieszkania na rynku wtórnym są tańsze...

Oceniając mieszkania według kryterium ceny, możemy dostrzec dość znaczącą różnicę. Mieszkania oferowane na rynku wtórnym są tańsze od kilku do kilkunastu procent. Zdarzają się również ogłoszenia gdzie różnica ta może wynosić nawet 1/4 ceny nowego mieszkania w tej samej okolicy, a to już może być znaczący argument dla wielu osób decydujących się na zakup mieszkania.

Skąd jednak biorą się tak duże różnice w cenie mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym?

Należy tu pamiętać że cena mieszkania to tylko część kosztów. Przy zakupie mieszkania pochodzącego z rynku wtórnego należy doliczyć jeszcze dwa procent jego wartości jako podatek od czynność cywilnoprawnych, co w przypadku mieszkania o wartości 200 tys. zł wiąże się z dodatkowym wydatkiem 4 tys. zł.
Program "Mieszkanie dla Młodych" skierowany dla osób, które chcą kupić nowe mieszkanie, niewątpliwie przyczynia się do "obniżenia ceny" nowych mieszkań nawet o kilkanaście procent. W przypadku mieszkania o wartości 200 tys. zł, możemy starać się o dopłatę od 10 do 30 procent dla wkładu własnego nie przekraczającego 50% wartości mieszkania. jest to więc od 10 do 30 tys. zł w przypadku mieszkania wartego 200 tys. zł. Dofinansowania w ramach programu "Mieszkania dla Młodych" mogą więc niemal zniwelować różnicę cenową między mieszkaniem dostępnym na rynku wtórnym i mieszkaniem z rynku pierwotnego.

Kryterium czasu - mieszkanie dostępne od ręki

Mieszkania dostępne na rynku wtórnym są praktycznie dostępne "od ręki". Cały okres oczekiwania na wprowadzenie się do mieszkania trwa od jednego do kilku tygodni. Wszystko zależy czy kupujemy mieszkanie za gotówkę, czy też staramy się o kredyt. Do kryterium czasu zalicza się również stan w jakim jest kupione mieszkanie. Mieszkania na rynku wtórnym często zostawiają wyposażoną kuchnię, łazienkę czy toaletę.
W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, często możemy je kupić zanim fizycznie zostaną wybudowane. W tym czasie będziemy obarczeni spłatą kredytu za nowe mieszkanie w przypadku jego zaciągnięcia oraz bieżącymi opłatami za obecne mieszkanie.

Mieszkania z rynku pierwotnego nie są bez wad

Lokalizacja w centrum miasta i atrakcyjna cena często mogą pozostać w sferze marzeń jeśli decydujemy się na nowe mieszkanie prosto od dewelopera. Oczywiście zdarzają się wyjątki w postaci mieszkań ulokowanych w centrum miasta, ale ich cena często jest adekwatna do lokalizacji.
Nowe mieszkania czy osiedla najczęściej są tworzone na uboczach miast, a cała infrastruktura w postaci dróg, sklepów, przedszkoli czy szkół dopiero się tworzy, lub będzie się tworzyła za kilka lat. O ile lokalizacja na obrzeżu małych miast nie przysparza problemów komunikacyjnych, to w przypadku dużych miast może by to już poważny argument.

Mieszkania z rynku wtórnego pierwszą młodość mają już dawno za sobą.

Mieszkania oferowane na rynku wtórnym mają już swoje lata. Technologia, w której zostały zbudowane okazuje się generatorem dodatkowych kosztów ze względu na słabszą izolację. W przypadku budynków z wielkiej płyty możemy spodziewać się wielu wad konstrukcyjnych jak krzywe czy pękające ściany, głośne i stare windy, ciasne klatki schodowe. To jednak nie wszystko, decydując się na mieszkania pochodzące z rynku wtórnego nie mamy co liczyć na nowoczesny układ pomieszczeń, a tym bardziej na nowoczesne wzornictwo budynku i najbliższej okolicy.

Nasze inwestycje