kontakt

Rozkład pomieszczeń w mieszkaniu jest istotnym czynnikiem, który często decyduje o zakupie nieruchomości. Duży udział korytarza w mieszkaniu to dla wielu osób strata powierzchni mieszkalnej, która jest nie do końca wykorzystana. Podobnie jest z kuchnią, tu do wyboru jest jedna z dwóch możliwości: kuchnia jako osobne pomieszczenie, oddzielone ścianką od pozostałej części mieszkania lub kuchnia połączona z pokojem dziennym.
Od ponad dwudziestu lat, na rynku popularność zyskują mieszkania z aneksem kuchennym. Trend ten jest bardzo mocno zauważalny wśród mieszkań małometrażowych, które najczęściej posiadają pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz łazienkę, rozszerzony o sypialnię. W starszym budownictwie z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych możemy jednak spotkać osobne kuchnie w małych mieszkaniach o powierzchni poniżej trzydziestu metrów kwadratowych.
Zarówno aneks kuchenny, jak i osobna kuchnia mają swoje wady i zalety. Warto sprawdzić co różni, a co łączy te dwa rozwiązania oraz jakie są ich wady i zalety.

Kuchnia - oddzielna przestrzeń do gotowania.

Oddzielenie przestrzeni do gotowania od reszty mieszkania to przede wszystkim opanowanie roznoszących się po mieszkaniu zapachów. Kuchnia znajdująca się w osobnym pomieszczeniu pozwala niemal całkowicie odseparować różne zapachy, które nie koniecznie są oczekiwane w salonie czy pokoju dziennym. Podobnie jest z kuchennym nieładem, panującym podczas przyrządzania bardziej złożonych posiłków. Posiadanie oddzielnej kuchni pozwala ograniczyć rozchodzenie się pary wodnej powstającej podczas gotowania, a co za tym idzie, pozwala ograniczyć obszar zwiększonej wilgotności.
Wadą oddzielnej kuchni jest natomiast odizolowanie osoby w niej przebywającej od tego, co dzieje się w pokoju gościnnym. W przypadku gdy przygotowujemy coś dla gości, jesteśmy od nich niemal całkowicie odizolowani.

Pokój dzienny z aneksem kuchennym

Kuchnia połączona z pokojem dziennym to przede wszystkim duża oszczędność miejsca w małym mieszkaniu. Brak dodatkowych ścian i drzwi sprawia, że całe mieszkanie wydaje się większe i bardziej przestronne. Drugą zaletą aneksu kuchennego jest łatwiejszy dostęp do kuchni, bez wychodzenia z salonu możemy przygotować sobie herbatę czy przekąski. Połączona kuchnia jest dużą zaletą dla osób, które często posiadają gości i nie chcą tracić z nimi kontaktu. Aneks kuchenny jest idealnym rozwiązaniem dla osób towarzyskich, które w kuchni przygotowują szybkie potrawy.

Kuchnia czy aneks - podsumowanie

Zarówno osobna kuchnia, jak i aneks kuchenny posiadają swoje plusy i minusy. Jeśli wybierzemy oddzielną kuchnię, mamy przynajmniej częściową kontrolę nad rozchodzeniem się zapachów oraz odcinamy kuchenny nieład od salonu. W przypadku wybrania salonu z aneksem kuchennym możemy bez przeszkód rozmawiać z rodziną czy znajomymi przebywającymi w salonie. Otwarta kuchnia jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku małych mieszkań, gdzie wydzielenie kuchni wiązałoby się z brakiem naturalnego światła w tym pomieszczeniu. Oddzielna kuchnia jest natomiast bardzo dobrym rozwiązaniem dla większych mieszkań oraz osób, które lubią spędzać w niej czas na przyrządzaniu jedzenia.

Nasze inwestycje